Το σεμινάριο θα διεξαχθεί Τρίτη 19 Ιουλίου 2011 (09:30 - 17:00)
στο Ξενοδοχείο
CLASSICAL ATHENS IMPERIAL , Αχιλλέως & Μ. Αλεξάνδρου
Πλ. Καραϊσκάκη, Αθήνα.
ΕΙΣΑΓΩΓΗ
Σκοπός του σεμιναρίου αυτού είναι η απόκτηση γνώσης και δεξιοτήτων από τους εκπαιδευόμενους στο να αξιοποιούν τις ευκαιρίες χρηματοδότησης από τα Ευρωπαϊκά Προγράμματα και συγκεκριμένα να εντοπίζουν προσκλήσεις προτάσεων, να αναζητούν διακρατικούς και εθνικούς εταίρους και να συγγράφουν ανταγωνιστικές προτάσεις έργων που υποβάλλονται απ’ ευθείας στις Βρυξέλλες. Επίσης, να διαχειρίζονται τα εγκεκριμένα έργα με ταχύτητα και αξιοπιστία, να ανταποκρίνονται πλήρως σε πιθανό εξωτερικό έλεγχο της Ε.Ε. και τέλος να οργανώσουν ένα αποτελεσματικό γραφείο Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων για έναν οργανισμό. Γίνεται ιδιαίτερη αναφορά στα πιθανά προβλήματα που αντιμετωπίζει στην πράξη ο εμπλεκόμενος και τις προσφορότερες στρατηγικές/τεχνικές πρόληψής τους.

ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ: σε Στελέχη επιχειρήσεων, Οικονομικούς Διευθυντές, υπεύθυνους διαχείρισης κοινοτικών προγραμμάτων, συμβούλους επιχειρήσεων, φυσικά πρόσωπα που ασχολούνται ήδη ή επιθυμούν να ασχοληθούν επαγγελματικά με την υλοποίηση ευρωπαϊκών προγραμμάτων.

ΕΝΟΤΗΤΕΣ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ

A. Υποβολή πρότασης έργου
  • Αναζήτηση πρόσκλησης υποβολής προτάσεων - Στρατηγική επιλογής προσκλήσεων
  • Αναζήτηση εταίρων
  • Σχηματοποίηση κεντρικής ιδέας πρότασης
  • Κατάρτιση προϋπολογισμού
  • Συγγραφή πρότασης
  • Υποβολή πρότασης
Β. Υλοποίηση εγκεκριμένου έργου
  • Τεχνική υλοποίηση
  • Οικονομική παρακολούθηση έργου
  • Υποβολή εκθέσεων
  • Συναντήσεις
  • Επικοινωνία και διάδοση αποτελεσμάτων έργου
Γ. Οικονομικοί έλεγχοι
  • Εσωτερικός οικονομικός έλεγχος
  • Εξωτερικός οικονομικός έλεγχος
  • Προετοιμασία για τους ελέγχους
  • Αποτελέσματα ελέγχου
Δ. Διαχείριση κληρονομιάς και Οργάνωση Γραφείου Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων
  • Οργάνωση υλικού
  • Ενημέρωση/Προώθηση/Δικτύωση
  • Αξιοποίηση τεχνογνωσίας
  • Στελέχωση και δραστηριότητες Γραφείου Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων
Ε. Ευρωπαϊκά Προγράμματα - Ανοικτές Προσκλήσεις

ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ:

Δόικος Παύλος, ο οποίος έχει μεταπτυχιακές σπουδές σε Η.Π.Α. και Σουηδία και εργάζεται ως σύμβουλος σε Ευρωπαϊκά Προγράμματα Δημόσιων και Ιδιωτικών φορέων. Είναι Συγγραφέας του βιβλίου "ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ".

Πληροφορίες για τους εισηγητές και τα σεμινάριά μας, θα βρείτε στο site www.abpm.gr ή μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας στο τηλέφωνο: 210.62.15.220. Υπεύθυνη επικοινωνίας: κα Μαρίνα Βλαχαΐτη.

Το σεμινάριο επιδοτείται από τον ΟΑΕΔ.

H εταιρεία μας μπορεί να βοηθήσει στην ηλεκτρονική καταχώρηση της αίτησης στο πρόγραμμα του Ο.Α.Ε.Δ ΛΑΕΚ 0,45%.
Λήξη προθεσμίας ηλεκτρονικής υποβολής των δικαιολογητικών στον Ο.Α.Ε.Δ:
Τετάρτη 13 Ιουλίου 2011.

ΔΗΛΩΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Για να παρακολουθήσετε το σεμινάριο στείλτε συμπληρωμένη τη Δήλωση Συμμετοχής στο Fax 210.62.15.421
ή ηλεκτρονικά στο email info@abpm.gr

ΕΠΩΝΥΜΙΑ
ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ
ΑΦΜ
ΔΟΥ
ΤΗΛ. FAX E-mail
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ - ΘΕΣΗ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΩΝ
1.
2.
3.
Όνομα και Υπογραφή Υπευθύνου:
Κωδ.Σεμ.UN

Τα σεμινάρια προσφέρονται και ως ενδοεπιχειρησιακά, προσαρμοσμένα στα δεδομένα της εταιρείας σας.
ΚΟΣΤΟΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: 370 Ευρώ + Φ.Π.Α.
Στη δεύτερη συμμετοχή παρέχεται έκπτωση 10%, στην τρίτη και άνω συμμετοχή παρέχεται έκπτωση 20%

Το κόστος συμμετοχής προπληρώνεται.
Αριθμός Λογαριασμού: ALPHA BANK 163002320002857 ΙΒΑΝ: GR51 0140 1630 1630 0232 0002 857

• Όλη η παρουσίαση του σεμιναρίου σε ηλεκτρονική μορφή
  • Το βιβλίο "ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ"

Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ABPM

Η Abpm έχει μακρά εμπειρία στην υποστήριξη της οργάνωσης των Οικονομικών Λειτουργιών των Επιχειρήσεων και διαθέτει δυναμικό συμβούλων, οι οποίοι έχουν μακρόχρονη εργασιακή εμπειρία σε διευθυντικές θέσεις μεγάλων ελληνικών και πολυεθνικών εταιρειών. Ειδικότερα, τα στελέχη της έχουν ασχοληθεί με τους τομείς των Χρηματοοικονομικών και Λογιστικών Λειτουργιών, καθώς και της διαχείρισης και Ανάπτυξης Ανθρωπίνων Πόρων. Διαθέτουν σημαντική εμπειρία στον τομέα του Στρατηγικού Management, του Ανασχεδιασμού επιχειρήσεων και στις εγκαταστάσεις συστημάτων BUDGETING και MANAGEMENT REPORTING.
Επίσης, η εταιρεία παρέχει εκπαιδευτικές υπηρεσίες πρακτικής κατεύθυνσης στους παραπάνω τομείς με εισηγητές τους κορυφαίους της αγοράς σε κάθε εκπαιδευτικό αντικείμενο.Περισσότερα μπορείτε να δείτε στο site μας
www.abpm.gr

Advanced Business Process Management
Ηρώων Πολυτεχνείου 13, 145 65 Αγ. Στέφανος, Τηλ. 210.62.15.220, Fax 210.62.15.421
e-mail: info@abpm.gr, url: http:
//www.abpm.gr

Εάν δεν επιθυμείτε να λαμβάνετε e-mails από την ABPM κάντε click εδώ.