Τελετή Απονομής Διπλωμάτων Αποφοίτων 2017

Η τελετή απονομής διπλωμάτων για τους αποφοίτους του 2017 της Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών του ΕΜΠ, έλαβε χώρα στις 15 Ιουνίου 2018 στο Κτήριο Επίπλευσης του Τεχνολογικού Πάρκου Λαυρίου. Χαιρετισμό και ομιλία απηύθυναν ο Αναπληρωτής Πρύτανη επί των Ακαδημαϊκών Υποθέσεων & της Διοικητικής Μέριμνας του Ιδρύματος Καθ. Δημήτριος Παπαντώνης, ο Κοσμήτορας της Σχολής Καθ. Νικόλαος Μαρμαράς και ο κ. Απόστολος Ευθυμιάδης μέλος του Δ.Σ. του Πανελληνίου Συλλόγου Διπλωματούχων Μηχανολόγων - Ηλεκτρολόγων Μηχανικών.
Βραβεία απονεμήθηκαν στους τρεις πρώτους σε βαθμολογία Διπλωματούχους της Σχολής για το έτος 2017:
1. Σακαρίδης Εμμανουήλ του Σαράντη, βαθμός 9,89.
2. Βαγγελάτος Ζαχαρίας του Αριστείδη, βαθμός 9,48.
3. Ρόβας Γεώργιος του Κωνσταντίνου, βαθμός 9,45.
Ακολούθησε η Απονομή των Διπλωμάτων από τον Κοσμήτορα και τους Καθηγητές της Σχολής. (Παρόντες: Αν. Καθ. Ειρήνη Κορωνάκη, Μάριος Αναγνωστάκης, ο Επικ. Καθ. Νίκος Πετρόπουλος και ο Αναπληρωτής Κοσμήτορα Καθ. Γεώργιος - Χριστόφορος Βοσνιάκος).
Ημερομηνία: 28/06/2018

Απονομή 1ου Βραβείου Μετρολογίας

Απονεμήθηκε το 1ο Βραβείο Μετρολογίας στη Διδάκτορα Μηχανικό του Τομέα Πυρηνικής Τεχνολογίας, της Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών του ΕΜΠ, κ. Μαρίλια Σάββα, για τη Διδακτορική Διατριβή της με τίτλο: «Ανάπτυξη και εφαρμογή τεχνικών προσδιορισμού πολύ χαμηλών συγκεντρώσεων ραδιενεργών ιχνοστοιχείων σε δείγματα περιβαλλοντικής σημασίας», στο πλαίσιο του 7ου Τακτικού Εθνικού Συνεδρίου Μετρολογίας που διοργανώθηκε στην Αθήνα στις 11 και 12 Μαΐου 2018.
Ημερομηνία: 06/06/2018

Βραδιά του Ερευνητή 2017

Την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου 2017, ώρα 17:00 - 24:00, στο Κτήριο Αβέρωφ του Ιστορικού Συγκροτήματος Πατησίων ΕΜΠ θα διοργανωθεί η εκδήλωση "Βραδιά του Ερευνητή". Η Βραδιά του Ερευνητή στο ΕΜΠ συνδέεται, φέτος, με τον εορτασμό των 180 χρόνων του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, όπως διοργανώνεται από την Πρυτανεία του ΕΜΠ, και φιλοδοξεί να συμβάλλει, με τη σειρά της, στην προβολή του ερευνητικού έργου του Πολυτεχνείου στην ελληνική κοινωνία και στον κόσμο.
Πρόγραμμα Εκδηλώσεων
Poster
Ημερομηνία: 26/09/2017

Εορτασμός των 130 χρόνων από την ίδρυση της Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ

Η Σχολή Μηχανολόγων του ΕΜΠ γιορτάζει τα 130 χρόνια από την ίδρυσή της με μια σειρά εκδηλώσεων που θα πραγματοποιηθούν στις 09-11 Οκτωβρίου 2017 στην Τεχνόπολη του Δήμου Αθηναίων και στην Πολυτεχνειούπολη Ζωγράφου.
Ημερομηνία: 19/09/2017

Διάκριση της Ομάδας Σπουδαστών Formula, Prom Racing

Η ομάδα των σπουδαστών της Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ, Prom Racing, ήταν η μόνη ελληνική ομάδα που εξασφάλισε μια θέση συμμετοχής στο Formula Student Austria που πραγματοποιήθηκε στο Red Βull Ring από τις 31 Ιουλίου έως τις 3 Αυγούστου 2017. Συνολικά, έλαβαν συμμετοχή 50 ομάδες από τα καλύτερα Ευρωπαϊκά Πανεπιστήμια/ Πολυτεχνεία. Η ομάδα της Prom Racing κατέκτησε την 18η θέση, πραγματοποιώντας την καλύτερη επίδοση στην ιστορία της, σε επίπεδο Class 1 και μάλιστα σε έναν από τους τρεις δυσκολότερους διαγωνισμούς Formula Student παγκοσμίως. Διαβάστε εδώ τη σχετική ανακοίνωση.

Φωτογραφίες από το διαγωνισμό της Αυστρίας: [1] [2] [3]
Ημερομηνία: 07/09/2017