Εκπαιδευτική επίσκεψη στην BIC

Τους φοιτητές του 7ου εξαμήνου της Σχολής μας δέχτηκε η BIC στο εργοστάσιο της, στην Άνοιξη Αττικής τον Ιανουάριο 2024. Ο Ευγένιος Καντής, απόφοιτος του AthensMBA, διοργάνωσε μια ολοήμερη επίσκεψη στις εγκαταστάσεις αιχμής της BIC καθώς και μία κατατοπιστική ομάδα ξενάγησης στο εργοστάσιο τους. Ιδιαίτερες ευχαριστίες στον Διονύση Δεμίρη που ήταν ο εμπνευστής για αυτή την επίσκεψη καθώς και στον Πέτρο Νικολόπουλο που εξήγησε το ποιοτικό σύστημα της BIC.

Μία καταπληκτική εμπειρία για τους φοιτητές μας, οι οποίοι διαπίστωσαν ότι, σχεδόν στην καρδιά της Αθήνας, υπάρχει μια σύγχρονη παραγωγική εγκατάσταση που προμηθεύει τα προϊόντα της σε όλο τον κόσμο! Κυρίως όμως, είναι συναρπαστικό να διαπιστώνει κανείς το υψηλό επίπεδο μηχανικής και καινοτομίας που απαιτείται για την παραγωγή ενός προϊόντος, που λανθασμένα κανείς θα πίστευε ότι είναι απλό και χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις στη διαδικασία κατασκευής του.
Ημερομηνία: 21/02/2024

Νέο Βιβλίο "Human Factors in Interactive Systems Design"

Το παρόν βιβλίο είναι μια εισαγωγή στην επιστήμη του Ανθρώπινου Παράγοντα / Γνωστικής Εργονομίας για τον σχεδιασμό διαδραστικών συστημάτων, συνδέοντας εφαρμοσμένες θεωρίες της νόησης με τη μεθοδολογία του σχεδιασμού. Το βιβλίο προέκυψε ως ανάγκη παροχής ενός πλήρους και συνεκτικού οδηγού στον χρηστοκεντρικό σχεδιασμό που απευθύνεται κυρίως σε φοιτητές των τομέων Πληροφορικής, Μηχανικής και Σχεδιασμού. Το παρόν έργο αποτελεί προϊόν εμπειρίας πολλών ετών πάνω στη διδασκαλία του Ανθρώπινου Παράγοντα/ Γνωστικής Εργονομίας σε συνδυασμό με την αντίστοιχη έρευνα και επαγγελματική πρακτική. Ταυτόχρονα με την καθιερωμένη και σύγχρονη βιβλιογραφία, η εν λόγω εμπειρία επέτρεψε τη συλλογή και την ανάπτυξη μιας μεγάλης ποικιλίας παραδειγμάτων και μελετών περίπτωσης συστημάτων που υπάρχουν στην καθημερινότητα, από οικιακές συσκευές έως κρίσιμα συστήματα μεγάλης κλίμακας, τα οποία οι συγγραφείς του βιβλίου έχουν θεωρήσει ως αποτελεσματικά για να μεταφέρουν τη γνώση στους φοιτητές με έναν πιο πρακτικό και διαλεκτικό τρόπο. Οι αναγνώστες θα μπορέσουν να χρησιμοποιήσουν το παρόν βιβλίο είτε ως έναν εισαγωγικό οδηγό στην ανθρώπινη νόηση, είτε ως ένα μεθοδολογικό βοήθημα στη διαδικασία του χρηστοκεντρικού σχεδιασμού είτε, τέλος, ως συλλογή παραδειγμάτων και μελετών περίπτωσης προκειμένου να εμπλουτίσουν τις προϋπάρχουσες γνώσεις τους.
Σύνδεσμος
Ημερομηνία: 14/01/2024

Εκπαιδευτική επίσκεψη σπουδαστών στην ANiMA

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του μεταπτυχιακού μαθήματος "Τεχνολογίες & Εφαρμογές ΠΚ/3DE" του ΔΠΜΣ ΕΜΠ "Συστήματα Αυτοματισμού", σε μια ξενάγηση γεμάτη πληροφορίες, εξοπλισμό, χειροπιαστά δείγματα και εφαρμογές από 5 διαφορετικές κύριες κατηγορίες Προσθετικής Κατασκευής. Τους σπουδαστές συνόδεψε ο διδάσκων του μαθήματος, Δρ. Σταμάτης Πολύδωρας.
Ημερομηνία: 22/12/2023

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κέντρο Διαλογής και Ανάκτησης Υλικών της W.A.T.T.

Ομάδα σπουδαστών της Σχολής μας επισκέφτηκε στις 04-12-2023 το Κέντρο Διαλογής και Ανάκτησης Υλικών της W.A.T.T., στο πλαίσιο του μαθήματος "Αντιρρυπαντική Τεχνολογία Θερμικών Σταθμών" του 9ου εξαμήνου και ξεναγήθηκε στους χώρους της εταιρείας. Τους σπουδαστές συνόδεψε ο καθηγητής Σωτήριος Καρέλλας.
Φωτογραφικό υλικό: [1] [2]
Ημερομηνία: 21/12/2023

Εκπαιδευτική επίσκεψη στη Μονάδα Συνδυασμένου Κύκλου της Korinthos Power SA

Ομάδα σπουδαστών της Σχολής μας επισκέφτηκε στις 13-12-2023 τη Μονάδα Συνδυασμένου Κύκλου της Korinthos Power SA, στο πλαίσιο του μαθήματος "Θερμικοί Σταθμοί Μετατροπής Ενέργειας" του 5ου εξαμήνου και ξεναγήθηκε στους χώρους της εταιρείας. Τους σπουδαστές συνόδεψε ο καθηγητής Σωτήριος Καρέλλας.
Ημερομηνία: 20/12/2023

Επίσκεψη σπουδαστών μας στην εγκατάσταση ψυκτικών θαλάμων κατάψυξης KALLAS

Ομάδα σπουδαστών της Σχολής μας επισκέφτηκε στις 05-12-2023 τη μεγαλύτερη εγκατάσταση ψυκτικών θαλάμων κατάψυξης KALLAS στα Βαλκάνια και ξεναγήθηκε στους χώρους της εταιρείας. Στην επίσκεψη συμμετείχαν 25 σπουδαστές του 9ου εξαμήνου και πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του μαθήματος "Συστήματα Βιομηχανικής Ψύξης". Τους σπουδαστές συνόδεψε η καθηγήτρια Κορωνάκη Ειρήνη και ο Δρ. Αντωνάκος Γεώργιος, ΕΔΙΠ ΕΜΠ.
Ημερομηνία: 13/12/2023

Στους κορυφαίους επιστήμονες στον κόσμο 21 καθηγητές της Σχολής μας

Το 50% των μελών διδακτικού και ερευνητικού προσωπικού μελών ΔΕΠ της Σχολής μας συγκαταλέγονται ανάμεσα στους πιο καταξιωμένους επιστήμονες στον κόσμο, με σημαντική επιρροή πάνω στο επιστημονικό τους αντικείμενο. Η αξιολόγηση δημοσιεύτηκε από το Stanford University και το Elsevier και βασίστηκε σε στοιχεία από το Scopus.
Περισσότερα εδώ
Ημερομηνία: 17/10/2023

Εκπαιδευτικό ταξίδι της Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ στη Ζυρίχη

Οι καθηγητές της Σχολής μας κκ. Ν. Πετρόπουλος και Κ. Κηρυττόπουλος καθώς και η Λέκτορας κ. Π. Ρούνη, συνοδευόμενοι από ομάδα προπτυχιακών και μεταπτυχιακών φοιτητών της Σχολής μας και της Σχολής ΕΜΦΕ ΕΜΠ, επισκέφθηκαν τον Ιούλιο 2023 τον Πυρηνικό Αντιδραστήρα Kernkraftwerk Leibstadt AG, στο Leibstadt της Ελβετίας, 50 χλμ. βόρεια της Ζυρίχης.

Τα εξαιρετικά στελέχη της Kernkraftwerk Leibstadt AG προσέφεραν μία μοναδική και πολύτιμη εμπειρία σε όλους, εμπλουτίζοντας τις γνώσεις τους στους τομείς της πυρηνικής ενέργειας, της ασφάλειας, του αυτοματισμού και της διαχείρισης κινδύνων. Οι δε φοιτητές μας έδειξαν με τις ερωτήσεις τους το υψηλό επίπεδο της εκπαίδευσης που προσφέρει η Σχολή μας στον τομέα της πυρηνικής ενέργειας.

Την επίσκεψη διοργάνωσε το Εργαστήριο Πυρηνικής Τεχνολογίας της Σχολής, το οποίο ήδη προγραμματίζει την επόμενη επίσκεψη για το 2024.
Ημερομηνία: 28/08/2023

Νέα & Εκδηλώσεις της Σχολής παλαιότερων ετών