Σχολή Μηχανολόγων Μηχανικών

Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο

Τιμητική διάκριση του Kαθηγητή Ε. Παπαδόπουλου

O Kαθηγητής Ε. Παπαδόπουλος αναγορεύθηκε Fellow της IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) τον Ιανουάριο 2019 για τη συνεισφορά του στη ρομποτική του διαστήματος και τη ρομποτική εξωτερικών πεδίων (space and field robotics). Είναι ένας από τους 3 Έλληνες επιστήμονες που πέτυχαν την κορυφαία αυτή διάκριση το 2019 και ένας από τους 19 Έλληνες Fellows της ΙΕΕΕ. Η ΙΕΕΕ είναι η μεγαλύτερη διεθνώς επιστημονική ένωση μηχανικών και προάγει κάθε χρόνο έναν αριθμό μελών της στην ανώτατη τάξη του Fellow ως αναγνώριση του επιστημονικού τους έργου και της συνεισφοράς τους στη διεθνή επιστημονική κοινότητα.

Επίσημη ανακοίνωση ΕΜΠ
Ημερομηνία: 23/01/2019

Νέο βιβλίο του καθηγητή Χριστόφορου Προβατίδη:
Precursors of Isogeometric Analysis: Finite elements, Boundary elements and Collocation methods

Το εν λόγω βιβλίο αποτελεί μια αναδρομή στη συνεισφορά συγγραφέα στην "Ολοκλήρωση των μεθοδολογιών CAD (computer-aided design) και CAE (com-puter-aided engineering)", από τα μέσα της δεκαετίας 1980-1990 μέχρι και σήμερα. Πραγματεύεται προσπάθειες ερευνητών της βιομηχανίας (General Motors, Citroën, Renault, κ.α.) προς μια ενοποιημένη διαχείριση CAD/CAE, μειώνοντας το μεταξύ τους κενό, και συνεχίζει με τμήμα της έρευνας του συγγραφέα στο ειδικό αυτό γνωστικό αντικείμενο, η οποία έχει τεκμηριωθεί σε εξήντα δημοσιεύματα (τα μισά σε επιστημονικά περιοδικά). Η κεντρική ιδέα είναι ότι η ίδια παρεμβολή που διέπει την περιγραφή της γεωμετρίας ενός αντικειμένου (π.χ. εξαρτήματος μηχανής) μπορεί να εφαρμοσθεί και στην περιγραφή του φυσικού μεγέθους (π.χ. θερμοκρασία, πίεση, ελαστική μετατόπιση). Τούτο ισχύει για όλες τις χρονολογικά εξελισσόμενες εκφράσεις παρεμβολών CAD που αναπτύχθηκαν από το 1964 και συνεχίζουν να εξελίσσονται μέχρι και σήμερα (Coons, Gordon, Bézier, B-splines, NURBS, T-splines, κλπ).
Εκτός από μια απλή κωδικοποίηση, το βιβλίο έχει κριτική διάθεση και έντονο εκπαιδευτικό χαρακτήρα, φθάνοντας στους πρόποδες της σήμερα επικρατούσας "Ισογεωμετρικής Ανάλυσης" που στηρίζεται στην παρεμβολή NURBS και αργότερα στην T-splines. Το βιβλίο χωρίζεται σε δεκατέσσερα κεφάλαια, και μελετά τις τρεις κυριότερες Υπολογιστικές Μεθόδους (πεπερασμένα στοιχεία, συνοριακά στοιχεία, και μεθόδους ταξιθεσίας). Οι εφαρμογές περιλαμβάνουν την επίλυση προβλημάτων δυναμικού (μετάδοση θερμότητας, ακουστική) και προβλήματα ελαστικότητας. Για λόγους σύγκρισης με αναλυτικές λύσεις, οι γεωμετρίες που επιλύονται αφορούν κυρίως σε πρωτόγονα σχήματα (π.χ. ορθογώνια, κυκλικά, ελλειπτικά, σφαιρικά), ενώ ιδιαίτερη μνεία γίνεται στην υποδιαίρεση της κατασκευής σε υποκατασκευές.

Πληροφορίες: https://link.springer.com/book/10.1007/978-3-030-03889-2
Ημερομηνία: 15/01/2019

Διεθνής Διάκριση Διδάκτορα του Τομέα Θερμότητας Σχολής ΜΜ ΕΜΠ

Ένα από τα πιο φημισμένα ευρωπαϊκά βραβεία στον τομέα της ενέργειας, το βραβειο καινοτομίας της VGB απονεμήθηκε στη Δρ. Ευθυμία Ιωάννα Κουτσούμπα για την ερευνητική της αριστεία σε θέματα αποθήκευσης ενέργειας σε θερμικούς σταθμούς, όπως αυτή αναδείχθηκε στο πλαίσιο της διδακτορικής της διατριβής που κατατέθηκε στον Τομέα Θερμότητας (Εργαστήριο Ατμοκινητηρων και Λεβήτων) της Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου. Η VGB είναι ο διεθνής οργανισμός για την παραγωγή και αποθήκευση θερμικής και ηλεκτρικής ενέργειας που αριθμεί 478 μέλη από 34 χωρες εκπροσωπωντας 466 GW εγκατεστημένης ισχύος από συμβατικούς σταθμούς και Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας.

Φωτογραφίες από την απονομή: [1] [2]
Ημερομηνία: 21/09/2018

Διάκριση της Ομάδας Σπουδαστών Formula, Prom Racing

Η ομάδα των σπουδαστών της Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ, Prom Racing, έλαβε μέρος στους διαγωνισμούς του Formula Student τον Ιούλιο του 2018. Για άλλη μία χρονιά η ομάδα Prom Racing πέτυχε εξαιρετικές επιδόσεις, στους αγώνες του Formula Student που διοργανώθηκαν στην Ουγγαρία και την Αυστρία. Διαβάστε εδώ την ανασκόπηση της χρονιάς 2017-2018.

Φωτογραφίες από το Formula Student East: [1] [2] [3] [4]
Ημερομηνία: 21/09/2018

Βραδιά του Ερευνητή 2018

Την Παρασκευή 28 Σεπτεμβρίου 2018, ώρα 17:00 - 24:00, στο Κτήριο Αβέρωφ του Ιστορικού Συγκροτήματος Πατησίων ΕΜΠ θα διοργανωθεί η εκδήλωση "Βραδιά του Ερευνητή". Η Βραδιά του Ερευνητή στο ΕΜΠ διοργανώνεται από την Πρυτανεία του ΕΜΠ και φιλοδοξεί να συμβάλλει στην προβολή του ερευνητικού έργου του Πολυτεχνείου στην ελληνική κοινωνία και στον κόσμο.
Πρόσκληση
Πρόσκληση Σχολών ΕΜΠ